Buďte připraveni na chladné dny!

Lyžování, bruslení a procházky „mrazíkovskou“ přírodou. Ale také prochladnutí, rýma a chřipka. Zima nám dokáže nadělit krásy i starosti. Abyste si mohli užívat zimu ve zdraví a nepodlehli ataku bacilů, je dobré vsadit na prevenci. A teď nemluvím o tom, že se máte teple oblékat, vyhýbat se nemocným lidem a dát si denně jedno jablko. To ví i děti ve školce. Seznamte se s méně známými metodami prevence proti nachlazení a chřipce. 

 

„Jíst, odpočívat a hýbat se“ není klišé

Rovnováha mezi duševním a fyzickým stavem je pro celkové zdraví a imunitu důležitá. Pestrý jídelníček, dostatečný pitný režim, spánek, meditace a fyzická aktivita každý den je mantrou i vzorcem pro zdraví a pohodu.

Jídelníček by měl být bohatý na vitamín C, a to zejména na podzim a v zimě. Nejvíce ho nabízí citrusy, brokolice, zelí, červená paprika. Potraviny, které účinně bojují s nemocemi jsou ty, které mají antibakteriální účinky, například česnek, zázvor, maliny, vlašské ořechy a celer.

Pitný režim by měl být sestavený z čisté vody, ovocných šťáv a bylinkových čajů. Zapomínáte se napít? Mějte láhev s vodou neustále při sobě (v tašce, kabelce, autě, na pracovním stole, u televize). Nebo si do chytrého telefonu stáhněte aplikaci „Pitný režim“, která vám pošle upozornění.

Odpočinek a spánek jsou nejčastěji porušovaným pravidlem zdravé životosprávy. Při spánku totiž tělo spouští regenerační procesy, které opravují stresované a poničené buňky. Myslete na to, až zase budete ponocovat u filmu, který už jste stejně viděli stokrát.

Ne každý má čas, možnost nebo dostatek motivace k pravidelnému sportování. Jestli patříte k odpůrcům propocených trikotů, efektivní jsou rychlé procházky s dlouhými kroky, jóga nebo „home dance“ (tančení a trojčení v klidu domova — má nejoblíbenější disciplína). Kdy naposledy jste si od srdce zatrsali? Hm?

Jak cvičit, když vás sport nebaví

 

Centrum imunity leží ve střevech

Věděli jste to? Proto se při léčbě antibiotiky doporučuje užívat probiotika. Antibiotika totiž ničí špatné, ale i zdravé bakterie ve střevech. Pokud těch zdravých zmizí hodně, může to vést k trávicím obtížím, ale také k oslabení imunity. Kromě antibiotik střeva zanáší i jednotvárný jídelníček chudý na vitamíny a minerály a jejich funkce se oslabuje.

V obou případech si můžete pomoci přírodními doplňky stravy, které detoxikují tělo nebo posílí imunitu.

 

Ukázat BIO detoxikaci Ukázat BIO vitamíny a minerály

 

Tinktury — maximální koncentrace síla bylin v malé lahvičce

Slovo „tinktura“ na mě působí magicky, kouzelně a vždy si vzpomenu na pana Viga z Arabely. Bylinné tinktury jsou však velkými pomocníky pro zdraví a pohodu. Podobně jako esenciální oleje se získávají extrakcí z rostlin. Tinktury se však vyrábějí několikanásobnou extrakcí, proto je síla látek velmi účinná. Označení AF, které najdete v našem e-shopu Goorganic, je označení pro „alcohol free" — tedy bezalkoholové tinktury. V malé lahvičce je koncentrovaná síla bylin, která se v podobě kapek dává přímo pod jazyk.

Nejúčinnějšími bojovníky proti chřipce a nachlazení je mezi tinkturami Echinacea a Kombinace Muňa a Wira.

 

Wim Hofova metoda není šarlatánství, ale vědecky doložené vědomé ovládání imunity

Wim Hof je dobrodruh a průkopník revoluční metody ovládání vlastního těla. Je držitelem 20 Guinessových rekordů, které jsou spojeny s fyzickým výkonem v extrémních podmínkách. Zdolal například Everest jen v šortkách a v pustině s padesátistupňovými vedry uběhl maratón bez vody a jídla. Jak to zvládl?
Wim Hof totiž vyvinul dýchací techniku, která učí vědomě ovládat autonomní systém těla. Metodu podporuje ještě meditací a otužováním. Tyto tři pilíře učí vnímat své tělo, jeho limity a rezervy, vědomě posilovat a rozšiřovat jeho hranice. Ti, kteří se Wim Hofovu techniku naučí, už údajně nikdy neonemocní.

 

Cest, jak se bránit proti nachlazení, je mnoho. Mohla bych ještě zmínit metodu Jala Neti, která posiluje imunitu dýchacích cest. Tuto techniku výplachu nosu popisuje Markéta v minulém článku.  Někdy se však bacilům neubráníme ani přes všechno úsilí. Ale pokud dbáme na prevenci, z nemoci se „vylížeme“ rychleji a snadněji. ;)

 

Autorka článku 

 Niki Pavlíková
 

Niki

Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.

Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.