Chyawanprash jako "elixír života"

 

elixir-zivota-chyawanprash-ajurveda-imunita-proti-starnuti

 

Nerada bych byla patetická a začínala příběh o džemu skvělého na imunitu příběhem o lásce, nicméně zdá se, že to byla ta prvotní hybná síla pro jeho vytvoření, alespoň jak legenda praví. To je tak, když si chcete vzít mladou ženu a nechcete jí být starým morousem, že. Chyawanprash je nutriční bylinný džem, který je v systému ájurvédského lékařství považován pro své revitalizační účinky doslova za „elixír života“. Jak se to stalo?

 

Jak vznikl elixír života starý 2000 let? Historie chyawanprashe

Kdysi dávno seděl v lese starý a ubohý mudrc. Jmenoval se Chyawan. Tak dlouho meditoval na jednom místě, až byl celý pokryt mechem, listy a větvičkami. Jednou, po mnoha letech, zahlédl mladou ženu tančící lesem v jeho blízkosti. Měla zavřené oči a hrála hru - ve chvíli, kdy tančila kolem mudrce, jemně se svou rukou dotkla jeho hlavy, aniž by ho zahlédla. Její otec byl z toho zděšen. Dle zákonů jejich země se směla dívka dotknout jen jednoho muže za celý svůj život a toho si taky vzít. Chyawan se sňatkem překvapivě souhlasil, ale požádal o pár měsíců času, než se patřičně připraví. Začal hledat vhodnou kombinaci bylin, které by obnovily jeho mladistvost a sílu, aby mohl své mladé ženě nabídnout všechny radovánky manželství a mnoho společně strávených let. Jak legenda praví, byl úspěšný. Recept na toto bylinné želé je starý asi 2000 let a dodnes navrací tělu jeho mládí a vitalitu.

Chyawanprash [čavanpraš] je nejoblíbenější a nejpoužívanější ze všech ájurvédských elixírů. Je určený pro ženy i pro muže, pro mladé i pro starší, pro všechny, kteří jsou unavení a hledají něco na zvýšení energie. Chyawanprash je skvělým tonikem pro všechny tři dóši - váta, pitta, kapha, což je ájurvédský systém rozdělení lidí do tří konstitučních tipů dle nastavení mysli a těla. Obnovuje tak kvalitu těla, ale také mysli. Zajišťuje optimální funkci mnoha orgánů, zabraňuje slábnutí a oddaluje stárnutí.

 

49 silných bylin v tradičním receptu

Tento unikátní "džem" je dle tradiční receptury směsí více jak 49 bylin, koření a plodů v základu z medu a přepuštěného másla ghí. Má trpkou pikatní chuť. Prim hraje amla, neboli indický angrešt, který je vrámci ájurvédy nejbohatším zdrojem vitamínu C.

Jaké jsou účinky těch nejzajímavějších ingrediencí?

  • Emblica officinalis (amla) aktivuje imunitní systém a harmonizuje činnost trávicí soustavy.
  • Terminalia bellirica (vrcholák) pozitivně ovlivňuje trávení a střevní peristaltiku, přispívá k normálnímu vyprazdňování.
  • Terminalia chebula (vrcholák) optimalizuje funkce žaludečně-střevního traktu, zároveň prospívá komplexní imunitě střevní flóry.
  • Andrographis paniculata (právenka) příznivě působí na optimální činnost jater, pomáhá celkovému pročištění organismu.
  • Elettaria cardamomum (kardamom) harmonizuje činnost kardiovaskulárního systému.
  • Tribulus terrestris (kotvičník) má příznivý vliv na funkci močových cest.
  • Glycyrrhiza glabra (lékořice) příznivě působí na respirační systém a zklidnění dýchacích cest.
  • Centella asiatica (pupečník asijský) povzbuzuje činnost mozkových a poznávacích funkcí.
  • Asparagus racemosus (šatavari) přispívá k psychické relaxaci a duševní rovnováze.
  • Withania somnifera (indický ženšen) posiluje vitalitu organismu, působí jako antioxidant pro omlazování tělesných tkání.

 

Chyawanprash je nutriční džem. Jaké jsou jeho účinky?

Tento elixír je vhodný pro všechny bez ohledu na pohlaví a věk, vytváří v těle harmonickou synergii a zlepšuje celkový metabolismus. Jaké jsou konkrétní benefity užívání Chyawanprashe?

 

Trávicí a imunitní systém

Základní složkou je zde amla, která má až 30x více vitamínu C než pomeranč. Pomáhá při posilování imunitního systému a urychluje proces hojení. Díky koření podporující trávení pravidelný příjem chywanprashe zlepšuje vstřebávání potravin vyrovnává tvorbu žaludečních šťáv.

Srdce a mozek

Dokonalá směs ájurvédských bylin působí jako srdeční stimulátor a zajišťuje hladkých chod srdce. Chyawanprash vyživuje mozkové buňky a podporuje nervový systém. Zlepšuje koordinaci a paměť. Je vhodný také pro studenty, protože zlepšuje retenci a schopnost vyvolat vzpomínku.

Plíce, játra a ledviny

Pravidelné užívání tohoto džemu vyrovnává hladinu vlhkosti v plicích a dodává dýchacímu systému novou energii. Je zvlášť dobrý pro zmírnění kašle a astmatu. Chyawanprash pomáhá čistit krev, posiluje játra  apomáhá odstraňovat toxiny. Pomáhá toku energie v těle směrem dolů a zlepšuje zácpu. Kromě toho bylinný džem eliminuje odpady z těla bez přepracování vylučovací soustavy.

Na své si přijdou i kosti a vlasy

Podporuje růst vlasů, napomáhá správnému vstřebávání vápníku, což vede ke zdravým kostem a zubům. Velké množství antioxidantů působí proti stárnutí organismu a udržují jeho mladistvost. Chyawanprash zvyšuje plodnost, udržuje pravidelnou menstruaci a pomáhá překonat potíže s početím. Celkově zlepšuje stav pleti.

 

Tento džem není na chleba. Jak se chyawanprash užívá?

Chyawanprash se užívá spíše jako doplněk stravy. Rozhodně si s ním nepotírejte dva dny starý chleba nebo napůl uschlou housku, to je věčná škoda. Místo toho si lžičku džemu každé ráno rozmíchejte ve sklenici s vodou a vypijte.

 

Starodávný chyawanprash je považován za nejuniverzálnější povzbuzující tonikum prospívající našemu zdraví. Zní to příliš dobře, aby to byla pravda? Chyawanprash je něco, co stojí za vyzkoušení. Je chutným a cenově dostupným životabudičem. Nechme o jeho účincích hovořit 2000 let starou historii.