Jak se zbavit rýmy?

Mnozí z vás řeší jak se zbavit rýmy a vyřešit věčně ucpaný nos.

Pomůže konvička na výplach nosu "Jala Neti" nebo pryžový katétr "Sutra Neti".

Neti, neboli metoda k pročištění nosních dírek má svoji historii ve staré Indii. Jogíni a staroindičtí ršiové žijící u pramenů a vodních toků nasávali čistou vodu do nosních dírek z dlaně. Tato metoda se postupně zdokonalovala a propracovávala. K provádění Jala Neti se začala používat účelová nádoba, pojmenovaná „lóta“, která se podobala čajové konvici. Později se začala používat metoda Sutra Neti pro jemnohmotnější očistu.

Samotná technika Jala Neti

Konvička se naplní osolenou vodou. Můžeme použít vodu převařenou, která je lehčí pro náš organismus. Teplou či studenou. Obě metody mají své výhody. Teplá voda lépe a rychleji uvolňuje hleny, studená voda povzbuzuje a otužuje. Dávkování soli je asi jedna kávová lžička himalájské či detoxikační soli na 0,5 l vody.

Jak provádět správně techniku Jala Neti

Zaveďte si hrdlo konvičky například do levé nosní dírky. Hlavu skloňte napravo a vodu nechte vtékat do nosu, voda sama vyteče druhou nosní dírkou. Během provádění musí ústa zůstat pootevřená, ať jimi dýcháte či ne. Když polovina konvičky proteče levou nosní dírkou, opakujeme stejný proces druhou nosní dírkou.

Vysoušení nosních dírek

Po Jala Neti je velmi důležité nosní dírky a skořepu nosní vysušit. Nejprve se skloněnou hlavou aby zbytek vody sama vytekla. Vysoušení se provádí tím, že se provětrávají. V předklonění trupu a levou rukou uchopteza zády pravé zápěstí, oběma dírkami poté silně vydechněte a sklánějte hlavu dolů. Nadechněte se, a okamžitě energeticky vypusťte vzduch z obou nosních dírek, a přitom zvedejte hlavu. Totéž proveďte s úklonem hlavy nalevo, a pak napravo. Opakujte 1-2 minuty dokud nejsou obě nosní dírky vysušené. Toto vysoušení můžeme používat pro každou formu Neti.


Očistná metoda nosu Sutra Neti

Očistnou metodu Sutra Neti děláme dle potřeby. Například na jaře, podzim dokud nejsou průchozí obě. Pokud jsou průchozí obě, není potřeba dále praktikovat.

Po praxi opláchněte katétr, vysušte. Je možné po očistě cítit sucho v nose. Můžeme promazat za pomocí ghí – několik kapek do nosu a zaklonit hlavu.

Upozornění: není vhodné pro lidi s chronickým ucpáváním nosu (možné jen s vedením), zduření nosní sliznice, nosní polypy, odchylky nosní přepážky, rozšíření nosních mandlí. Osoby, které nedávno prodělali operaci nosu, nebo středního ucha.

Návod jak používat pryžový katétr

Nejvhodnější doba k Sutra Neti je ráno nalačno a je dobré odložit si brýle.

Zkontrolujte pryžový katétr, zda jsou oba konce bez ostrých řezů. Před každým použitím doporučujeme sterilizovat.

Stiskněte nos nahoru a pomalu vsuneme pryž do nosu tupým koncem, když není nosní dírka průchozí sama, nenutíme pryžový katétr násilně dovnitř. Zkoušíme to tedy den za dnem... V případě, že máte nosní dírku průchozí, vyleze vám hadička krkem, kde jí druhou rukou vytáhneme ven z ústní dutiny a lehkými pohyby protahujeme ve směru „sem, tam“. BEZ NÁSILÍ! 

Pro snadnější zavedení katétru se doporučuje použít čistý tuk, například kokosový olej nebo ghí (přepuštěné máslo) dle ajurvédy. Pokud není dutina vůbec průchozí, doporučujeme, začít s metodou Jala Neti. Tento proces opakujeme i s druhou nosní dírkou.

Je možné, že jedna nosní dírka bude průchozí a druhá méně. Nenechte se odradit a praktikujte s trpělivostí každé ráno až do doby, kdy se katétr zavádí snadno.

Neti čistí a otevírá nosní průchod a zvyšuje citlivost průchodu v nosu, která ovlivňuje hmat čich a teplotní, tlakové změny.


Z pohledu jemnohmotného - Ida a Pingala

Mezi jemné energetické vodiče patří základní dva Ida a Pingala. Ida začíná v levé nosní dírce a Pingala v pravé, poté vedou tyto Nádí k páteři a vedou podél ní. Tyto Nádí se v každé hlavní čakře protnou. Každá nosní dírka má svoji úlohu, nejsou vzájemně zaměnitelné. Nutností je průchodnost a otevřenost obou. K pročištění těchto dírek se používá, právě Jala Neti – nosní sprcha.

Ida je lunární, ochlazující nosní dírka a Pingala solární, oteplující nosní dírka.


Konvičky na výplach nosu a další potřeby naleznete zde...

 

Konvicky_na_neti