Odšťavňovače jsou začátkem zdravého životního stylu. Jaký vybrat?

 

odstavnovace-smoothie-jak-vybrat-odstavnovac

 

Zdravé šťávy z ovoce a zeleniny kolují dnes v krvi už skoro každému. Je to rychlá a příjemná cesta, jak do sebe dostat nějaký ten život. Plní se jimi nejen regály v obchodech, ale také existuje spousta míst, kde vám smoothie namíchají přímo na míru. Pokud nechcete za tento "luxus" platit a toužíte, aby se stal běžnou součástí vašeho dne, jsou tu pro vás odšťavňovače.

Na trhu existuje spousta zelených mašinek, které uspokojí každou peněženku, nicméně ty nejlevnější stroje vás nemusí učinit nejšťastnějšími. Na pořízení odšťavňovače se dívejte jako na dlouhodobou investici, která se vám vrátí ve zdraví, vitalitě a zářící pleti. Do skleniček chceme vymačkat každý pomyslný gram dobroty. Mizerné odšťavňovače mohou mít mizerné výnosy a vy s tím ve finále budete mít více práce a utratíte více peněz za suroviny. Pokud se chystáte do domácnosti pořídit taky nějaký ten stroj na smoothie, poradíme vám, jak vybrat.

 

Před koupí odšťavňovače si zodpověste na následující otázky

Systémů odšťavňování existuje několik druhů a každý umí lépe trochu něco jiného. Hlavním kritériem pro výběr toho správného odšťavňovače by neměla být pouze cena či vzhled, ale především to, jak ho budete používat.

V podstatě se dají odšťavňovače rozdělit do dvou základních kategorií na nízkootáčkové a vysokootáčkové, přičemž do každé kategorie patří jiné tipy. Výjimku tvoří odšťavňovače na mechanické - ruční lisování, které stojí mimo obě zmíněné kategorie.

NÍZKOOTÁČKOVÉ VYSOKOOTÁČKOVÉ
dvouhřídelové/šnekové odstředivé
mechanické - ruční

 

Jak moc kvalitní chcete mít šťávu?

Šťáva z nízkootáčkových odšťavňovačů má velmi vysokou kvalitu. Ve smoothie je zachována větší část vlákniny, šťáva je hutnější s nižší pěnou a má výraznější chuť. Tahle šťáva vám v ledničce vydrží uskladněná i několik dní. Celý proces odšťavňování ale déle trvá. S vysokootáčkovými přístroji budete mít šťávu hotovou raz dva, je však spíše vodové konzistence, obsahuje větší množství pěny a je určená k okamžité spotřebě, protože většinou v ledničce nevydrží přes noc.

Který odšťavňovač udělá nejvíce šťávy?

I ve výtěžnosti jsou zde rozdíly, obecně vysokou výtěžnost mají odšťavňovače nízkootáčkové a menší ty vysokotáčkové. Bezkonkurenčně vede dvouhřídelový odšťavňovač se dvěmi proti sobě jdoucími hřídeli, které jsou velice efektivní. Bez problémů s ním odšťavníte i kořenovou a listovou zeleninu. Šnekový odšťavňovač vám udělá šťávu z většiny používaného ovoce a zeleniny, výtěžnost se stále považuje za poměrně vysokou. Jejich výhodou je snadné a univerzální použití. Odstředivé odšťavňovače jsou bezkonkurenční ve své rychlosti, nižší množství vylisované šťávy je zde logickou vlastností.

Co budete nejčastěji odšťavňovat?

  • Citrusy - citrusy zvládne odšťavnit každý přístroj skvěle díky vysokému obsahu vody.
  • Malvice - čerstvá a tvrdá jablka a hrušky odšťavníte s každým přístrojem, pokud máte trochu seschlou loňskou sklizeň ze sklepa (nebo jsou jablka moučná), nejlépe si s nimi poradí odstředivý odšťavňovač.
  • Peckovice - broskve a meruňky apod. plody se odšťavňují hůře, protože mají vyšší obsah vlákniny a tvoří spíše kaši, nežli šťávu. Měly by tvořit pouze doplňkové suroviny do vašich koktejlů. Jestli je ale nějaký odšťavňovač zvládá ve větším nožství, tak ten šnekový.
  • Cizokrajné ovoce - ovoce jako je ananas, mango nebo kiwi se obecně odšťavňují hře kvůli vyššímu podílu vlánkiny. Stejně jako peckovice je na ně nejlepší šnekový odšťavňovač.
  • Kořenová zelenina - na odšťavnění kořenové zeleniny nepoužívejte asi jedině mechanický lis, s kterým to někdy ani nejde, zbytek odšťavňovačí je zvládá v pohodě.
  • Listová zelenina a bylinky - rádi si do svého smoothie přidáváte něco zeleného? Listovou zeleninu a bylinky skvěle zvládá dvouhřídelní odšťavňovač, vhodný je i šnekový. Odstředivý se pro tyto účely nehodí vůbec.

Jste sváteční smoothíčkář, nebo je raw kuchařka vaší biblí? Jak často chcete odšťavňovat

Pokud chcete odšťavňovat jen čas od času a mít rychle hotovou šťávu, jsou pro vás určené odšťavňovače spíše ty odstředivé. Vyberete si i mezi těmi levnějšími, střední třída má v tomto případě co nabídnout. Pokud si dáváte záležet, trávíte v kuchyni obecně hodně času a hodláte odšťavňovat denně či pravidelně, vybírejte mezi nízkootáčkovými odšťavňovači. Ideální jsou zde šnekové přístroje, které toho hodně vydrží.

Kolik času chcete strávit následným čištěním?

Pokud je pro vás hlavním kritériem při výběru množství času strávené s vlastním čištěním přístroje, obecně s nízkootáčkovými odšťavňovači toho času strávíte méně. 

  1. Šnekový - je na tom nejlépe ze všech, čistý ho budete mít jedna dvě.
  2. Mechanický - ani s ručním lisem nebudete mít po odšťavnění více práce.
  3. Dvouhřídelní - zabere více času, ale stále spadá spíše do té rychlejší kategorie.
  4. Odstředivý - s těmito odšťavňovači strávíte při čištění nejvíce času.

Jaké množství šťávy chcete vylisovat?

Pokud chcete naráz odšťavňovat větší množství ovoce i zeleniny, budou vám vyhovovat vysokootáčkové odšťavňovače. Mají větší plnící otvory a pracují rychle. Ty nízkootáčkové mají provoz většinou omezený na 30 minut v kuse, menší otvory a déle jim to trvá. Pro běžné domácí potřeby to ovšem stačí. Za půl hodiny zvládnou odšťavnit i 4 litry tekutiny.

Má cenu pořizovat mechanický odšťavňovač?

Tyto odšťavňovače jsou skvělé, když si smoothie děláte jen jednou za čas. Můžete je mít na chatě a vytáhnout je párkrát do roka. Jejich velkou výhodou je vysoká kvalita šťávy a snadné čištění, výtěžnost je o něco nižší. Nevýhodou zde je, že se prostě více zapotíte a nebudete to mít hned.

 

Jaký odšťavňovač je tedy ten pravý? Shrnutí

Pokud je pro vás prioritní maximální výtěžnost a vysoká kvalita šťávy s tím, že se občas smíříte s nějakým kompromisem jako je náročnější pěchování nebo o něco delší čištění, je pro vás nejlepší dvouhřídelový odšťavňovač.

Pro normální rodinu, která hledá schopný a univerzální odšťavňovač zvládající převážnou část ovoce a zeleniny, je pro vás nejlepší ten šnekový. Rychle se čiští, šťáva je kvalitní a jednoduše se s ním zachází.

Jestli preferujete rychlost a hodláte odšťavňovat větší množství ovoce a zeleniny naráz, vaše požadavky nejlépe zvládne odšťavňovač odstředivý. Kvůlu jeho zdlouhavé,u čištění není vhodný pro denní používání.

Mechanický odšťavňovač vám poslouží, pokud si ovocné koktejly hodláte dělat pouze svátečně, ale nechcete nižší kvalitu šťávy ani větší vátěžnost.

 

ODŠŤAVŇOVAČE GOORGANIC