Co je to xylitol?

Xylitol je přírodní látka, zpracovávaná přírodním způsobem, bez dalších přídavků a plnidel. Získává se z březového dřeva a kukuřičných klasů. Jeho energetická hodnota je 240 kcal.

Xylitol se tráví a vstřebává pomalu, takže navozuje pocit sytosti po delší dobu.

Jeho glykemický index je 7, je tedy velice vhodný pro diabetiky. Je šetrný k zubům ve srovnání s jinými sladidly. Xylitol není potravou pro ústní bakterie, takže se při jeho konzumaci nevytváří kyselina a PH v ústech zůstává stabilní. Je výborný jako prevence zubního kazu a snižuje také tvorbu zubního povlaku. Neobsahuje žádné živočišné složky, konzervanty, alergeny, fenylanilín.

Xylitol udržuje nízkou a stabilní hladinu krevního cukru

Xylitol je bílý krystalický prášek, který vypadá i chutná jako cukr. Na rozdíl od cukru má ale o třetinu méně kalorií (při stejné sladivosti) a nepoškozuje zubní sklovinu.

Xylitol není umělé sladidlo, ale sladký krystalický uhlovodík, který se přirozeně vyskytuje téměř ve všech druzích zeleniny a ovoce. Průměrný dospělý člověk přirozeně přijme několik set mg xylitolu z ovoce a zeleniny denně. 

Průmyslově se xylitol vyrábí z kukuřičných klasů a březového dřeva. Xylitol se používá v produktech zdravé výživy jako náhrada cukru, přidává se do žvýkaček, zubních past, nosních kapek a sprejů.

Xylitol není jako ostatní přirozeně se vyskytující sladidla, jako např. sorbitol nebo manitol. Jeho chemické složení je značně odlišné. Mnohé přírodní náhrady cukru patří do skupiny cukrových alkoholů a nazývají se polyoly. Polyoly, jak vyplývá už z jejich názvu, mají víceuhlíkové atomy. Naproti tomu xylitol má 5-uhlíkové složení, díky němuž je jedinečný a velmi užitečný v léčbě a prevenci mnoha zdravotních problémů.

Jak se xylitol používá?

Xylitol je ideální náhražkou cukru. Můžete si s ním osladit kávu nebo čaj, můžete jej použít na pečení i vaření. Protože se xylitol odlišuje od cukru svým molekulárním složením, nemá všechny vlastnosti cukru. Například nekrystalizuje, takže není možné jej použít na výrobu bonbónů. Kvasinky obsažené v droždí ho nedovedou metabolizovat, proto jej nelze použít při pečení chleba a jiných kynutých výrobků. Nehodí se ani na výrobu karamelu. Xylitol můžete také v menších množstvích užívat mezi jídly. Díky pomalému vstřebávání poskytuje stabilní zdroj energie a udržuje nízkou hladinu cukrů.

Pro koho je Xylitol vhodný?

Pro všechny, kdo chtějí cukr nahradit zdravější variantou. Pro lidi s dietou s nižším obsahem kalorií. Pro diabetiky. Pro osoby trpící kvasinkou kandidózou.Pro lidi s citlivým zažíváním je vhodné zvykat si na xylitol po dobu 4-6 týdnů v menších dávkách (cca jednu lžičku denně).

Kde všude se xylitol v přírodě vyskytuje?

Xylitol není pro naše tělo ničím novým nebo cizím. Naše tělo produkuje až 10 g xylitolu pomocí běžných energetických procesů. Xylitol je přirozenou součástí každodenního metabolismu a běžně se vyskytuje v malých množstvích v přírodě. Jeho nejlepším zdrojem je ovoce, lesní plody, salát, tvrdé dřevo a kukuřičné klasy. Najdete ho také třeba v březové kůře. Jeden šálek malin obsahuje kolem 1g xylitolu.

Jak se xylitol vyrábí?

Xylitol se získává z vláken kukuřičného klasu za pomoci kyseliny jablečné a bakteriálních kultur. Tento výtažek se usuší a pomele. Xylitol neobsahuje žádné kukuřičné bílkoviny ani alergeny, protože se nevyrábí z kukuřičného zrna. Je vyrobený z geneticky nemodifikované kukuřice. Vyrábí se také březový.

Xylitol a hubnutí

Pokud xylitol používáte jako náhražku cukru, může být při snižování příjmu kalorií užitečný dvěma způsoby:

  • xylitol má mimořádně nízký glykemický index (Gl 7) a tak udržuje stabilní hladinu glukózy v krvi
  • xylitol má o 40% méně kalorií v porovnání s cukrem a tím napomáhá snižování denního příjmu kalorií a ulehčuje redukci váhy

 

Xylitol chrání zuby

Studie, při kterých se xylitol používal jako náhrada cukru nebo jako doplněk stravy, prokázaly obrovské snížení tvorby nového zubního kazu a zároveň zvrat ve vývoji starého zubního kazu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prováděla v roce 1980 dvě studie, jednu ve Francouzské Polynésii a druhou v Maďarsku. V polynéské studii testované osoby konzumovali 32 měsíců různé potraviny slazené xylitolem. Tyto osoby měli na konci studie o 40% méně zubního kazu než osoby, které xylitol neužívali. V maďarské studii měli osoby, které konzumovali xylitol o 45% méně zubního kazu.

Ideální sladidlo při přemnožené kvasince kandidóze, xylitol neposkytuje živnou půdu pro růst kvasinky Candida. I přes svou sladkou chuť není potravou pro plísně a kvasinky, které se živí cukry. Plísně, kvasinky se při nedostatku potravy nedokáží rozmnožovat, a proto je xylitol vhodný i pro osoby trpící kandidózou. Tím, že omezuje růst plísní, kvasinek přispívá xylitol k obnovení střevní mikroflóry.