Lískové ořechy


Lísková jádra

Lískové ořechy jsou nám dobře známé, protože se pěstují po celé Evropě a každý určitě zná pohádku Tři oříšky pro popelku. Jaké myslíte oříšky dostala? :-)

Proč jíst lískové oříšky?

Pomáhají při prevenci srdečních a oběhových nemocí, jsou vydatným zdrojem energie při fyzickém vyčerpání, zlepšují paměť, posilují zuby a dásné, patří mezi symboly plodnosti. 

Co obsahují lískové ořechy?

Kvalitní oleje, vitamíny řady B a vitamín E (např. 100 g lískových ořechů odpovídá doporučené denní dávce vitamínu E). Dále jsou zdrojem vlákniny karotenu, kyselity listové a pantotenové a minerálních látek (draslíku, hořčíku, vápníku, zinku). 

Do čeho se hodí?

Lískové oříšky můžete použít při pečení, do domácí granoly či snídaňové kaše nebo je můžete zobat jen tak na chuť. Pozor! Lískové ořechy patří k nejhůře stravitelným ořechům – je potřeba ořechy dobře rozmělnit neo rozkousat. Chcete ulehčit trávení? Zkuste je na několik hodin namočit do vody. 

Jedna zajímavost na konec: Říkalo se že do lísky nikdy neuhodí blesk, protože dle legend pod ní spávala i Panna Maria – proto se sázela jako ochrana před bouřemi a blesky.