Oleje a másla

Nejprodávanější

14 položek celkem

Cena

391001
1391001

Značky

Položek k zobrazení: 14
allnature kokosovy olej panensky bio 1000 ml 3082
kokosovy olej kapsle allnature 60 cps
276 Kč
3015
Zdravý den Kokosový olej BIO 950 ml bez vůně 2631
Kokosový krém 200 g
Kokosový krém 200 g
Momentálně nedostupné
39 Kč
5110
zdravy den kokosovy olej 1000 ml
290 Kč
1689

 

Rostlinné oleje a másla - zdraví vylisované z ořechů, ze kterých roste nový život

Rostlinné oleje a másla jsou nejen alternativou k živočišným tukům, ale také zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny.

Jak poznat kvalitní rostlinný olej

Kvalitní rostlinný olej je, co se zdravotních účinků týče, ten nejlepší ze všech. V obchodech na nás můžou klasicky číhat nástrahy, se kterými si nebudeme vědět rady. Jak poznat, že olej, který kupuji, je kvalitní?

  • Čistota složení. Jelikož jde buď o potraviny, nebo kosmetický přípravek, výrobce je ze zákona povinen uvést celé složení. Kvalitní rostlinné oleje jsou jednodruhové a 100%. Neobsahují žádné divné příměsy a složky, o jejichž názvu a původu pochybujete. Výjimku mohou tvořit již předmíchané směsi rostlinný olejů. I tam ale v drtivé většině nenajdete nic jiného, než pouze rostlinné suroviny.
  • Certifikát. Pro spotřebitele je to to nejjednodušší. Certifikační společnosti jsou nezávislé a předem si pohlídají celkovou kvalitu produktu. Mezi ty nejznámější kosmetické certifikáty patří CPK, Ekocert, Vegan society, BDIH, a bio potravinářské označení produktu ekologického zemědělství, tzv. "zebra".
  • Způsob výroby. Označení způsobu výroby vám poví hodně o kvalitě oleje. Nejlepší jsou lisované za studena. můžete se setkat i s oleji rafinovanými, čištěnými, vyrobenými za tepla apod. Takové oleje ztrácí hodně ze svých prospěšných vlastností.
  • Vůně a zákal. Pokud objevíte na dně oleje zákal a i olej sám o sobě bude mít pro vás výraznou přírodní vůni (ne žluklý olej), máte to pravé ořechové, jak se říká. Kvalitní olej, který byl jen lisovaný, ale ne příliš čištěný, bude obsahovat zbytky výchozí suroviny a bude mít svou specifickou vůni. Rozhodně se takového oleje nebojte, ale naopak jásejte.

Použití oříškového másla

Ať už budete mít máslo oříškové či třeba oblíbené ghí, máte vícero možností, jak si s ním obohatit jídelníček. Jsou skvělé na ranní snídaňové kaše, na pečivo, při vyrábění raw dezertů a zákusků, jako chutná a výživná přísada do pečení, či jen tak, ale člověk to nesmí přehnat, jelikož jsou tučné a výživné a větší množství najednou by žaludek nemusel rozdýchat ;)